July 08 2024 02:21:05
Nawigacja
Dzisiejsi Solenizanci
Dzisiaj aden z uytkownikw nie obchodzi urodzin
View Thread
 Print Thread
zakłócenia przez wybuch na słońcu
MORAW OLKUSZ
Astronomowie zaobserwowali wyjątkowo silną eksplozję na Słońcu. Tak zwany słoneczny rozbłysk był najpotężniejszy od czterech lat.

Wybuch nastąpił wczoraj w nocy. Był to rozbłysk klasy X - należał więc do najbardziej gwałtownych zjawisk zachodzących na Słońcu. Potem nastąpił tak zwany koronalny wyrzut masy - nasza macierzysta gwiazda wyrzuciła w przestrzeń kosmiczną duże ilości naładowanych cząstek. Naukowcy spodziewają się burzy magnetycznej, która może zakłócać systemy telekomunikacyjne, satelitarne i elektryczne na Ziemi.

- W połowie XIX wieku, gdy miał miejsce wyjątkowo potężny wybuch, dwie trzecie ziemskiego nieba było krwisto czerwone, oszalały kompasy i telegrafy - mówił astronom i autor książki "Król Słońce" Stuart Clark.

W ciągu najbliższych godzin może być widać na niebie zorze polarne, czyli strumienie słonecznych cząstek docierające do atmosfery. Zdaniem ekspertów słońce budzi się po kilku latach wyjątkowo małej aktywności.

Ciekaw jestem czy to odczujemy na cb radiu i ogólnie w łączności bo zapowiada się sensacyjnieSmileSmile
 
T_T
Mam nadzieje , ze nie wpłynie to na wynik meczu Arsenal - Barcelona, bo postawiłem duże pieniądze...Smile
A co do łączności to sie nie martw - na przemienniku zawsze dostaniesz "piąteczkę" jak dolecisz, a na CB jak na dróżce do czwartego słupka cię słychac to luzik Smile
 
MORAW OLKUSZ
fajnie fajnie no to dobrze a tak poboczem na przemiennik nie wejdę bo nie mam licencji kf owca ale na pewno coś będzie się działo bo to bokiem nie przejdzie według mnie

Smile
 
T_T
Spoko Moraw, na KF się świat nie kończy, bo na przemiennikach w kółko to samo - czasem gorzej niz na CB. Wracając jednak do tych słonecznych rewelacji - kiedys czytałem, że taka aktywnośc to młyn na wode do dalekich łaczności Smile czyli propagacja wzrasta momentalnie niezależnie od wykorzystywanych częstotliwości. Mamy tutaj klku doświadczonych kolegów, to może pociągną temat i powiedza jak to własciwie jest z tą aktywnościa słoneczną?
 
MORAW OLKUSZ
spoko dzięks za wyjaśnienie i zapodawajcie inni komentarze co o tym sądzicie
Smile
 
T_T
prosimy o podziielenie sie doświadczeniem , a nie materiałami z internetu Smile
 
MORAW OLKUSZ
ja tylko poinformowałem o tym żebyście wiedzieli poprostó i tyle

jakby co to się nie wściekamluzik
 
T_T
No i super , ze się dzielisz takimi informacjami. O ile pamiętam, to super propagacje właśnie wystepują co 6-7 lat i na 2011 takową znawcy przepowiadają. Jedyna wada, to fakt ,że nawet na 11m trzeba ostro pracować na squelchu Smile
 
LOHEN

Quote

Biorąc najdokładniejsze wyniki obserwacyjne w zakresie od 3,1 do 178 lat można wyznaczyć inne cykle Słoneczne powiązane z cyklem 11-letnim. Teoria opiera się na dudnieniach pomiędzy sztywno rotującymi i bezwładnie oscylującymi modami g wewnątrz Słońca. Okazuje się np., że jeśli istnieje okresowość 11,85 lat (Cole 1973) to powinna jej wtórować pulsacja o okresie 10,46 lat (u Colle'a jest 10,56!). Zwykła różnica w tych dwóch okresach jest z kolei odpowiedzialna za składową 178-letnią, odkrytą wcześniej przez wielu autorów, zaś równie dobrze znany cykl 80-letni zdaje się być zaledwie harmoniczną częstotliwością odpowiadającą tej różnicy.

 
MORAW OLKUSZ
no to konkretne wyjaśnienie LOHEN podałeś dziękiSmile
 
zibo
chybikiem jednak walneło na tym słoneczku bo mi jedno z radyjek padło,a kopało!!![myśli]
zibo
 
Jump to Forum
Zaloguj
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Mapa burzowa Polski
36,244 unikalnych wizyt