July 05 2024 05:41:00
Nawigacja
Dzisiejsi Solenizanci
Dominik
Zulus
View Thread
 Print Thread
Pasmo amatorskie w Australii
SQ3GJC
Dzień dobry,
chciałbym zapytać o CB w Australii.
Bliska mi osoba wyjeżdża właśnie tam i poprosiła mnie o rozwiązanie problemu, jako, że "się na tym znam". Ja niestety, co prawda licencję posiadam, ale nie jestem czynny od długiego czau więc postanowiłem zapytać tutaj.
Osoba ta będzie potrzebowała radia mobilnego (do samochodu). Dotychczas nie korzystała z pasma UKF i nie posiada licencji ani wiedzy na ten temat. Korzysta ze zwykłego radia CB (11m).

Widziałem gdzieś, wykaz kanałów i częstotliwości CB w Australii i wnioskuję, że jest to pasmo 63cm, czyli bliskie naszemu 70cm, na które trzeba mieć licencję.
1. Czy to pasmo 63cm w Australii jest nielicencjonowane? Każdy kto kupi radio może z niego korzystać?
2. Czy kupione w Polsce radio 70cm można "odblokować" tak aby działało w szerszym paśmie od 70 do owych 63cm ? Widziałem w Internecie takie same Kenwoody, tylko na końcu z literką E w modelu z pasmem 70cm oraz z literką A z pasmem Australijskim.
3. Czy w końcu kupione u nas anteny na pasmo 70 cm mają na tyle szeroki zakres, że można będzie je używać w paśmie Australijskim?

Chodzi o to, że sprzęt trzeba kupić i zamontować jeszcze w Polsce przed wyjazdem.

Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.
 
Hummer130
Robiąc to u nas podejżewam że będzie więcej zachodu i kasy. Na pewno po drugiej stronie globu rynek wtórny na taki sprzęt jest bogaty (nie wiem nie sprawdzałem ale jeżeli unas rynek wtórny na cb jet to tam także). Z tego co wiem nie trzeba chyba licencji ale wiem że kiedyś chyba trzeba było jakąś opłatę zrobić. Co do sprzętu każdy rozblokowany podejdzie. Warunek max 5w chyba. Pamiętam że tam na paśmie obywatelskim też pracuje się na przemiennikach więc dobrze by było posiadać takowe radio. Co do anteny to bierzesz jakąś na 70 i stroisz na analizatorze i z "bańki". Co wiem to przekazuje. Wiem; trochę za dużo tutaj padło słowa "chyba". Co pamiętam z przed iluś tam lat to przekazuje. Myslę że za dużo nie pokręciłem Wink
Edit
jeszcze co do anteny to najprosciej zanabyć taką którą sie stroi długością promiennika. Przycinasz bata i tyle...
Edited by Hummer130 on 30-09-2015 09:57
 
SQ3GJC
Dzięki za podpowiedzi.
W grę wchodzi nowy sprzęt. Ale może faktycznie lepiej jednak kupić tam i dopytać sprzedawcę co potrzeba. Być może sprzedawcy oferują od razu montaż i strojenie.
Najważniejsza dla mnie jest informacja, że nie trzeba licencji. Tutaj http://uhfcb.com.au/80-Channel-UHF-In...mation.php znalazłem wykaz kanałów i jest tan napisane, że CB więc chyba licencji nie trzeba.
 
Hummer130

Quote

CB więc chyba licencji nie trzeba.

Pewno nie; ale doczytaj co grozi za nie stosowanie się rotfl. Kurna poszukaj w temacie !!!
 
Hummer130
Wujek G nie gryzie
 
Jump to Forum
Zaloguj
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Mapa burzowa Polski
32,092 unikalnych wizyt